FINSKO

1letiste.JPG
Helsinky
2znakK.JPG
Kankaanpää
3domky.JPG
Finské domky
4pori.JPG
PORI
5rauma.JPG
RAUMA
6kvetiny.JPG
KVĚTINY
7tampere.JPG
TAMPERE
8canth.JPG
M.CANTH
9kalevala.JPG
KALEVALA

   

FINSKO

 je v současné době parlamentní republikou. V čele státu je prezident. Hlavním městem jsou Helsinky    s 1 050 000 obyvateli. Finský název SUOMI znamená „země jezer a močálů“.

Náboženství: 87,8% luteráni, 1,1% pravoslavní

Členové EU, měna EUR.

Úřední jazyky: finština, švédština

Finsko je přímořský stát na severu Evropy. Omývá jej Baltské moře, Botnický a Finský záliv. Je šestým nejrozlehlejším státem Evropy. Povrch tvoří nížinatá krajina, bohatá na vodní plochy. Na severozápadě zvedají krajinu výběžky Skandinávského pohoří s nejvyšší horou Haltiatuuturi (1324 m n.m.). Finsko má podnebí kontinentální, ovlivněné Golfským proudem a blízkostí polárního kruhu (krátká léta, dlouhé zimy).

Finské dějiny jsou úzce spjaty nejprve se Švédským královstvím, v jehož područí bylo až do roku 1804, kdy bylo Napoleonem vrženo do náručí Ruského medvěda. Součástí Ruska bylo až do Velké říjnové socialistické revoluce (v listopadu 1917 - jak jistě každý ví ze školy). V době druhé světové války se poněkud přimklo k národně socialistickému Německu, za což zaplatilo drahou daň Západu i Východu.

Jedno volné větrné odpoledne jsem se dívala na finskou televizi. Byl to dokument o finských  dějinách dvacátého století. Ne, že bych pochytila něco zásadního z finštiny, ale byl titulkován rusky. Zdá se, že Finové mají z 20. století dvě traumata. První je z r. 1919, kdy měl generál Mannerheim možnost pomoci bělogvardějcům v Petrohradu proti Leninovým bolševikům. Finové jsou dodnes přesvědčeni, že kdyby pomohli porazit bolševiky, nebylo by SSSR, nebylo by Stalina, nebylo by II. světové války. Stejné dilema měli v roce 1940. Kvůli fobii z Velkého medvěda se přimkli k národně socialistickému Německu a jeho vůdci Hitlerovi. Generál Mannerheim prohlásil, že sice bojoval na straně Německa, ale ne pod jeho vlivem: "Rusové by nám nikdy neodpustili, že jsme s Němci napadli Petrohrad!" Velcí vojevůdci to nemají jednoduché! Nejhorší je, když si to nechtějí rozházet na žádnou stranu! 

Díky poválečné neutralitě a ukázněnosti a pilnosti Finů je dnes Finsko označováno za severského tygra. 

                           

  ZAČÍNÁME...