Kankaanpää

Městečko ve správní oblasti Satakunta na nás udělalo nejlepší dojem. Rozkládá se jen na mírně zvlněné rovince, uprostřed jezírko, silnice a benzínová pumpa. Vpravo náměstí, kolem lesíky plné finských domků, domečků i nevysokých činžáků.

Přijely jsme v době, kdy začínaly bílé noci - slunce zapadalo kolem půl dvanácté a po třetí ráno už bylo zase světlo. Během týdne našeho pobytu vše zázračně oživlo a rozkvetlo. Minulý týden prý byla zima, tento týden už bylo jaro. Celým městem vede síť cyklostezek, které jsme také několikrát projely. Město podle našeho odhadu se 20 000 obyvateli má krásný sportovní areál (tenisové kurty, baseballový, lehkoatletický a fotbalový stadion) včetně krytého bazénu se saunou a teplým bazénkem s vířivkami. Samostatný bazén s bezbariérovým přístupem. Všechny dámy v šatně si s námi chtěly povídat! Co Vám mám povídat! Byly jsme za evropskou exotiku. Ony finsky, my česky! Cha!  

           

V Kankaanpää je Umělecká škola, která je jednou z poboček Polytechnické školy v oblasti Satakunta. Každý rok pořádá škola umělecká sympozia s tématickými materiály, např. papír, kámen a jiné. Hotová umělecká díla zůstávají na ozdobu města. Nejvíce se nám líbilo žluté papírové sluníčko „Aurinko“.

Naše hostitelky – studentky Akademie výtvarných umění z Prahy – zde byly na výměnném pobytu a učily se odlévat a opracovávat bronzové skulptury. Byly nadšené, protože se dostaly přímo k materiálu a vytvořily si dílka podle svých vlastních návrhů od začátku do konce. Dvě studentky z Kankaanpää byly zase na AVU v Praze.

Kankaanpää má ve znaku severskou olši, která se hojně vyskytuje v okolí.

 

Jako v celém Finsku, i zde je všechno v lese – domy, kostely, hospody, vesnice i celá města.

Vzhledem k tomu, že povrch Finska je většinou zbroušen ledovcem, je všude plno bludných balvanů, hojně porostlých lišejníkem.

 

Začínaly rozkvétat bergenie, tulipány, narcisy.

Podle posledních satelitních snímků má Finsko až 188 000 jezer.

 

FINSKÉ DOMKY