M A S O

 

HOVĚZÍ MASO

VEPŘOVÉ MASO

 

Z hovězího masa dělám jenom pět jídel:

  • roštěnky

  • frankfurtské závitky

  • fronťáky

  • tatarský biftek

  • svíčkovou

Roštěnky

Plátky hovězího naklepu, jemně osolím a opeču na oleji do růžova.

V kastrolu jemně osmažím cibulku, přidám lžičku sladké papriky, zaliji vodou a rozvařím. To je tzv. perkeltová šťáva. Do vařící šťávy vložím roštěnky a dusím do měkka.

Měkké maso se vydusí do tuku, zapráší polohrubou moukou a rozvaří.

Frankfurtské závitky

Plátky hovězího se naklepou, jemně osolí, popráší paprikou a do každého plátku se zabalí párek. Závitky se ze všech stran osmaží na tuku a dále se postupuje stejně, jako u hovězích plátků.

Fronťáky

Pro toto speciální jídlo se hodí pouze plátky z falešné svíčkové v tloušťce cca jeden cm. Nemusí se příliš naklepávat, pouze se osolí, naříznou okraje a obalí ve strouhance (dobře vtlačit) a rozšlehaném vajíčku a osmaží na oleji. Osmažené řízky se poskládají na ohnivzdorné mísy, pokapou vorčestrovou omáčkou, osolí a pokladou nakrájenou anglickou slaninou (na proužky) a cibulí (na kostičky). Výpek z masa se zalije vodou, provaří a nalije na maso.

Peče se v troubě cca l,5 hodiny.

Jako příloha se nejlépe hodí francouzský bramborový salát.

Tatarský biftek

Hovězí maso z pravé nebo falešné svíčkové  nakrájím na kostičky a dvakrát umelu nebo rozmixuji. Přidám sůl a žloutek.

Jako příloha jsou nejlepší topinky z podmáslového chleba. 

Tatarský biftek jde normálně na dračku, kdyby ale kousek zbylo, lze z něj udělat malé placičky a rychle je osmažit na teflonové pánvi potřené trochou oleje. Při podávání ozdobit kolečky červené cibule.

Hovězí svíčková omáčka

Větší kus masa ze svíčkové, falešné svíčkové nebo zadní kýty opečeme ze všech stran v kastrole na tuku (pro silnější žaludky i na rozškvařené slanině). Opečené maso se odloží na talíř.

Do výpeku  se dá na kolečka nakrájená cibule, mrkev, petržel a celer, podusí a přidá bobkový list a divoké koření, zabalené v mulovém sáčku (pepř, nové koření, event. jalovec), a s ů l. Až výpek zčervená, zalije se vodou, může se přidat i kostka hovězího vývaru, maso se vrátí do hrnce a dusí na plotně nebo v troubě do měkka. Maso lépe změkne, když se do šťávy přidá trochu rumu.

Měkké maso se vyjme a nakrájí napříč vláknem na plátky.

Ze šťávy se vyndá koření, zelenina se rozmixuje a přidá trochu výběrové mouku (nemusí) a smetana. Podle chuti se může dochutit drceným tymiánem.

Klasickou přílohou jsou knedlíky, moderní přílohou těstoviny.

 

 

 

Guláš

Vepřové plecko nakrájíš na kostky. Na tuku se zpění cibule, přidá maso a dusí asi 10 minut ve vlastní šťávě. Potom se osolí, přidá červená paprika a vařící voda a dusí do měkka.

Maso se vydusí do tuku, zapráší polohrubou moukou a rozvaří.

Na závěr můžeš  vylepšit nakrájenou zelenou nebo červenou paprikou nebo trochou smetany (potom máš Karlovarský guláš).

Segedínský guláš

Začátek jako u předešlého receptu. Ve vedlejším hrnci se vaří kvašené zelí. Když je obojí poloměkké, voda ze zelí se slije a zelí se přidá k masu a společně dusí do měkka.

Guláš se zahustí záklechtou tj. polohrubá mouka rozmíchaná ve studené vodě. Na závěr se přidá smetana nebo zakysaná smetana.

Podává se s knedlíkem, chlebem nebo jenom tak.

Vídeňský řízek

Na řízek v trojobalu se nejlépe hodí vykostěná kotleta.

Plátky masa se jemně naklepou, okraje se naříznou, aby plátky zůstaly pěkně ploché, osolí event. posypou česnekovým práškem.

Potom se obalují v mouce (může být hladká nebo výběrová), rozšlehaných vejcích a jemné strouhance.

Smaží se nejlépe ve fritovacím hrnci do zlatova.

V trojobalu se mohou smažit i

  •  kuřecí prsa

  •  kuřecí i vepřová játra

  •  květák mírně povařený ve slané vodě

  • event. další masa či zeleniny podle vlastní chuti

  • samozřejmě tvrdý sýr.

Vepřový kotlet se šlehačkou

Vyšší plátky vepřových kotlet, mohou být i s kostí, se mírně naklepou, okraje naříznou a podle chuti osolí a okoření (paprika, kmín, česnekový prášek).

Uloží se do pekáčku, zalijí šlehačkou a pečou do zlatova v troubě.

Pro změnu se mohou kotlety obložit nakrájenými bramborami a péct společně.

Ražniči

Vepřové maso z kýty nebo plecka se nakrájí na menší kousky a osolí. Stejně tak klobása nebo kabanos, paprikový lusk nebo cibule (nebo obojí), anglická slanina. Kousky se střídavě napichují na jehly, jehly se uloží do pekáčku, můžou se opaprikovat, podlijí se trochou vody pečou nejdříve pod pokličkou, později otevřené v troubě do měkka.

 

 

 návrat do hlavního menu kuchařky